×
اطلاعات شما


اطلاعات سوژه / افراد

×

×

باسمه تعالی

 

حسینیه هنر برگزار می‌کند:

نخستین دوره آموزش تاریخ شفاهی پیشرفت یادبود دکتر سعید کاظمی آشتیانی

 

برای ایجاد و شناخت بیشتر حوزه پژوهشی “پیشرفت در جمهوری اسلامی” و با هدف تربیت و حمایت از پژوهشگران این عرصه؛ حسینیه هنر، نخستین دوره آموزشی تاریخ شفاهی پیشرفت یادبود دکتر کاظمی آشتیانی را برگزار می‌کند.

درباره ضرورت دوره

موضوعات تاریخ‌نگاری انقلاب اسلامی عمدتاً به فعالیت‌های سیاسی سال‌های ۴۲ تا ۵۷، چالش‌های سیاسی سال‌های ‌۵۷ تا ۶۰ و ثبت و تحلیل دفاع مقدّس‌، محدود شده است.

فروکاستن تحول بزرگ آفاقی و انفسی و همچنین افقِ جامع معرفتی-‌اخلاقی-‌آرمانی به اتفاق یا پدیدۀ تاریخیِ زمانمند در بازۀ سال‌های ۴۲-۶۷ و ۶۸ موجب می‌شود عینیت‌های تاریخی بعد از این بازه نیز نه از منظر ادامۀ انقلاب، که از پنجرۀ وقایع‌نگاری، روزمره و خنثی دیده شود.

این در‌حالی است که وجه ممتاز انقلاب اسلامی ایران، اتفاقاً در سال‌های دور‌تر از پیروزی آشکار می‌شود. جایی که بر‌خلاف بسیاری از انقلاب‌های دنیا‌، انقلاب اسلامی، انسان‌های تراز خود را در نسل‌های جدید بازتولید می‌کند‌. در حوزه‌های تخصصی گوناگون، اندیشۀ پیشرفت را مطابق آرمان‌ها و انگیزه‌های انقلابی تثبیت می‌کند. همچنین در برابر تجدیدنظرطلبی، نه‌تنها تاب می‌آورد، بلکه جریان‌های ارتجاعی را علی‌رغم تهاجم همه‌جانبۀ تئوریک و فرهنگی و روانیِ متّکی به حمایت‌های وسیع و برنامه‌ریزی‌شدۀ جهانی، تا حد زیادی منفعل می‌کند‌. در فضای جهانی و منطقه‌ای‌، الهام‌بخشی و چالشگری با ابرقدرت‌ها را ادامه می‌دهد. با آسیب‌شناسیِ دائمی و غربالِ جریان‌ها و پدیده‌ها، ریزش‌ها و رویش‌ها را به تعادل می‌رساند و‌… .

سه‌چهارم اخیرِ عمر انقلاب، حتماً شایستۀ توجهات جدّی‌تر جریان تاریخ‌نگاری انقلاب اسلامی است و تاریخ‌نگاریِ انقلاب اسلامی بدون ثبت و تحلیل دهه‌های ۷۰ تا ۹۰، ناقص و بی‌فرجام خواهد ماند.

فرهنگ، امنیت، استقلال، پیشرفت، جمهوریت‌، سبک زندگی و… همگی عرصه‌هایی بوده‌اند که انقلاب در طول سه دهۀ گذشته و بعد از پایان جنگ و رحلت امام(ره)، کارنامه‌ای درخور و بعضاً درخشان در آن دارد. اما مشخصاً درباره پیشرفت جمهوری اسلامی نهضتی فراگیر بایستی راه بیافتد. جهش‌های شگفت‌انگیز علمی در فناوری‌های مدرن در رشته‌های گوناگون هوا‌فضا، بیوتکنولوژی، نانو، انرژی هسته‌ای، موشکی و… همه و‌ همه شایستۀ ثبت و بررسی و تحلیل است فلذا تاریخ نگاری و الگونگاری پیشرفت می تواند و باید این رسالت را به عهده بگیرد و راوی فتح انقلاب در حوزه علم و فن‌آوری باشد.

 

نحوه برگزاری دوره

به همین منظور دوره فوق در دو بخش عمومی و تخصصی در تابستان ۹۸ و با حضور مدیران ارشد، دانشمندان و کارشناسان و مدیران شرکت‌ها و سازمان‌های پیشرو در جمهوری اسلامی برگزار خواهد شد.

نحوه شرکت در دوره

کارگاه عمومی این دوره از نیمه مرداد ماه ۱۳۹۸ برگزار می‌شود و علاقمندان به تاریخ شفاهی پیشرفت می‌توانند با تکمیل فرم ثبت نام به آدرس ganj.info در این دوره ثبت نام نمایند که پس از گزینش اولیه و مصاحبه از افراد منتخب در دوره دعوت به عمل می‌آید. لیست برنامه روزانه دوره، هزینه دوره و اساتید، همزمان با گزینش داوطلبان به ایشان اعلام خواهد شد.

 از کسانی که دوره فوق را به خوبی گذارنده باشند در حوزه تاریخ نگاری پیشرفت همکاری به عمل خواهد آمد. ان شاءالله.

مهلت ثبت نام در دوره مقدماتی تا تاریخ ۳۰ تیر۹۸

علاقمندان می توانند برای اطلاعات بیشتر با شماره تلفن: ۴۲۷۹۵۳۳۳  تماس گیرند.

 

سرفصل‌های دوره مقدماتی:

 • مقدمه‌ای بر تعریف و ضرورت تاریخ شفاهی پیشرفت
 • سیری در هنر و ادبیاتِ پیشرفت در ایران و جهان
 • تصویری هوایی از پیشرفت در ایران
 • مدیریت دانش
 • آسیب شناسی فرصت‌ها و تهدیدها در مساله پیشرفت
 • تجربه دنیا در حمایت فرهنگی از پیشرفت

 

همراهان و حامیان این دوره

حسینیه هنر این دوره را با حمایت و همراهی مجموعه های ذیل برگزار خواهد کرد:

 • مرکز شرکت‌ها و موسسات دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری
 • دانشگده و پژوهشکده علوم اجتماعی و فرهنگی دانشگاه امام حسین(ع)
 • پژوهشکده مطالعات فناوری ریاست جمهوری
 • پژوهشکده سیاستگذاری دانشگاه صنعتی شریف
 • شبکه کانون‌های تفکر ایران
 • نشر الگو نگار پیشرفت