×
اطلاعات شما


اطلاعات سوژه / افراد

×

×

خاطراتی از دسته یک، حاج‌ امینی و شهید مهدی‌پور
تو را اخراج نمی‌کنم!
در ثبت تاریخ شفاهی، کارهای خوبی صورت گرفته است، اما این خاطرات از بالا به پایین روایت شده‌اند. ما کتاب‌های زیادی از سرداران و فرماندهان جنگ داریم، اما آنچه مغفول مانده، فرهنگ عامه‌ای است که بین نیروهای عادی مردمی، فرماندهان با رزمندگان و شیطنت‌های رزمندگان وجود داشته است.
خاطرات نوروزی محمدهاشم مُصاحِب
یک کامیون آجیل برای شب عید بچه‌‌ها!
گفت‌وگو: مهدی خانبان‌پور
محمدهاشم مُصاحِب، زمان جنگ تحمیلی عراق علیه ایران، مسئول امور تربیتی اداره آموزش و پرورش منطقه 12 تهران و عضو ستاد پشتیبانی جنگ آموزش و پرورش همین منطقه بوده است. در حال حاضر نیز معاون پرورشی دبیرستان شهید باهنر در منطقه 12 تهران است. بخشی از خاطرات او درباره نوروز در سال‌های جنگ و دفاع مقدس در ادامه می‌آید.‌
خاطراتی از جنگ و اسارت
تعمیر تلویزیون عراقی‌ها با چند کیلو رنگ!
بعد از اسارتم توسط عراقی‌ها به «زندان الرشید» منتقل شدم، آنجا محیط بسته‌ای بود که 9 ماه تا یک سال امکان دیدن آفتاب را نداشتیم، بالاخره به علت اعتصاب غذای مکرر به ما اجازه داده شد، یک روز در میان، 15 دقیقه در حیاطِ زندان، قدم بزنیم.
برگزاری مسابقه کتابخوانی «من زنده‌ام» در کشمیر
مسابقۀ کتاب‌خوانی«من زنده‌ام» نوشتۀ معصومه آباد، به‌همت مؤسسۀ فکری و هنری شهید مطهری در کشمیر، ۱۲ اردیبهشت سال آینده برگزار می‌شود.
شجره‌نامه مسجد جوادالائمه در «قلمی به رنگ خاک»
گلعلی بابایی از انتشار زندگی‌نامه مستند شهید غنی‌پور در کتابی با عنوان «قلمی به رنگ خاک» خبر داد و گفت: این اثر نه تنها زندگی‌نامه شهید که شجره‌نامه مسجد جوادالائمه(ع) نیز به شمار می‌آید.
سلحشور به روایت جلیلی، قاسمی و پناهیان
اگر جریان روشنفکری نمونه‌‌ای همانند سلحشور دارد، معرفی کند
رئیس شورای سیاستگذاری جشنواره عمار گفت: در صد سال گذشته چه کسی توانسته است به اندازه فرج‌الله سلحشور برای هنر ایرانی مخاطب جهانی جذب کند.‏‏
مصاحبه تسنیم با رییس شورای سیاستگذاری جشنوار عمار
جلیلی: ۱۰ سال دیگر باید با ذره بین دنبال پدر و مادر شهید باشیم
به گزارش تاریخ شفاهی جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری تسنیم از مشهد مقدس، وظیفه اصلی معاونت فرهنگی در هر نهادی، سیاستگذاری و تدوین برنامه‌های مناسب فرهنگی مبتنی بر بسترها و ظرفیت‌های آن مجموعه با هدف پیاده‌سازی بهینه اصول و نهادینه‌سازی گفتمان فرهنگی مطلوب است.
گفت‌وگو با ولی‌الله احمدی
امام خمینی(ره) را در زندان پهلوی دیدم
احسان منصوری
امام خمینی(ره) را در زندان دیده است، اولین تئاترهای انقلابی را در اراک برپا کرده و با آیت‌الله مشکینی رفت‌وآمد داشته است. اما آنچه در پی می‌آید، گوشه‌ای از زندگی پر ماجرای اوست که از زاویه نگاهش برخی وقایع تاریخی معنای تازه‌ای پیدا می‌کند.
گفتگو با محسن ممتحنی
خاطرات حمید سبزواری ازانقلاب اسلامی
حمید سبزواری، نامی مستعار است برای حسین ممتحنی شاعر انقلاب؛ حمید شاعری است ازنسل دیروز . نسلی که با ما هم نفس وهم آوا است ،‌اما پژواک صدایش تا قرن ها در امتداد زمان جاری خواهد بود ، پس شعر او شعر آینده نیز هست . حمید سبزواری در سال 1304 در سبزوار به دنیا آمد. وی شاعر اشعار مختلف حماسی، عرفانی اعم از قصیده، غزل، دوبیتی، رباعی و شعر نو است.
برگزاری جلسه پنجم مصاحبه با خانم خان محمدی مربی فعال دهه60
رسیدگی به خانواده های شهدا
یکی از مهم ترین بخش صحبت های ایشان دیدار با خانواده های شهدا و کم بضاعت مدرسه شاهد و رسیدگی به آنها بود.
به سمت موسیقی رفتم تا پیام امام و انقلاب را به گوش مردم برسانم
حمید شاهنگیان آهنگساز و خالق قطعه موسیقایی «خمینی ای امام» همزمان با سی و هفتمین سالگرد انقلاب اسلامی تقدیر می‌شود.
مجموعه پوسترهای جدید نهضت مردمی پوستر انقلاب به مناسبت دهه فجر
«بزک شاه» و «نوبت اسلام»؛
نهضت مردمی پوستر انقلاب با همکاری موسسه خدمات مشاوره ای، جوانان و پژوهش های اجتماعی آستان قدس رضوی در آستانه دهه فجر، دو مجموعه جدید بر روی سایت نهضت بارگذاری کرد.
برگزاری جلسه نهم مصاحبه تاریخ شفاهی با آقای محمدیون؛ یکی از اعضای سرود زب جمهوری اسلامی
گروه های تواشیح ظرفیتی برای صدور انقلاب اسلامی
به طور کلی قاریان و کسانی که برای اجرای تواشیح به کشورهای مسلمان سفر می کنند یک ظرفیتی دارد که مورد نیز غفلت واقع شده است، بحث ارتباط گیری با مردم کشورهای مسلمان است که میتواند پلی برای معرفی و حتی صدور انقلاب اسلامی به این کشورها باشد
برگزاری بیست و هفتمین جلسه مصاحبه تاریخ شفاهی محمد علی همایونی
بیست و هفتمین جلسه مصاحبه تاریخ شفاهی محمد علی همایونی در 3 ساعت برگزار شد.
به بهانه ی شروع ایام الله دهه فجر
مقایسه انقلاب اسلامی ایران با دیگر انقلاب های بزرگ دنیا
در ایران توده‌های مردم بعد از پیروزی انقلاب مکرّر در انتخابات‌ها شرکت کرده‌اند ولی بعد از پیروزی انقلاب در فرانسه و روسیه مطالعات نشان داد که به تدریج بعد از انقلاب، مشارکت مردمی رو به کاهش است.
کتابخانه‌های کرواسی در محاصره 1995-1991.
تاریخ شفاهی از روایت ‌نشده‌ها می‌گوید
اکثر کتابخانه‌ها در ساختمان‌های کاملاً بی‌حفاظ و آسیب‌پذیر قرار داشتند. مثلاً کتابخانه‌های دوبروونیک، زادار و گاسپیچ فاقد زیرزمین بودند، و نزدیک‌ترین پناهگاه از آنها تقریباً چند صد متر فاصله داشت. لذا، در زمان حملات، کتابداران و مراجعان مجبور بودند یا به زیرزمین بروند یا تا پناهگاه بدوند. در مثال زیر، کتابدار کتابخانه علومِ زادار رفتار همکارانش در کتابخانه عمومی این شهر را توصیف می‌کند.
گزارش ویژه تصویری از کمک های بی دریغ مردم
از بافنده ای که بیماری MS دارد تا مادری که یادگاری های فرزند شهیدش را اهدا کرد
#پویش-مردمی-پشتیبانی-از رزمندگان-جبهه-مقاومت
باز زمزمه ی" با نوای کاروان آهنگران" بر گوشها طنین اندازی می­کند. امروز سینه سپرکرده های جان ایران امام خامنه ای دوباره آماده ی ایثار و شهادت شده اند. ایثاری در آن سوی مرزها، دفاعی از جنس حریم و حرم، مبارزه­ای برای دفاع از انقلاب اسلامی. اما بار دیگر ملت شهید پرور حمایت از مدافعان حرم به هر طریقی را وظیفه خود می داند
دهمین نشست تخصصی تاریخ شفاهی انقلاب اسلامی 57-1342 برگزار شد
تاریخ شفاهی مردم نگارانه مغفول مانده است+چکیده مقاله
مرتضی قاضی ارائه دهنده مقاله "جمهوری تاریخ نگاری انقلاب" در نگاهی به رویکردها و روشهای تاریخ نگاری مردمی انقلاب اسلامی بابیان این مطلب افزود: تاریخ نگاری از گستره غیر قابل احصای فعالیتها و خلاقیتهای مردمی عملا از عهده یک یا چند نهاد پژوهشی خارج است و ضرورت دارد فرآیند تاریخ نگاری نیز با روش مشخص بر عهده مردم گذاشته شود. وی در در دهمین نشست تاریخ شفاهی ایران با موضوع انقلاب اسلامی سخن می گفت،
معرفی سوژه
همکاری با ما
ثبت نام در دوره