×
اطلاعات شما


اطلاعات سوژه / افراد

×

×

تاریخ انتشار: ۲۸ دی ۱۳۹۴

قزوه: همه شهدا هنرمندند

مکتب ادبی امروز ما مدیون شهداست
علیرضا قزوه، مدیر مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری، گفت: اگر امروز ادبیات دفاع مقدس اینطور بالنده شده، باید بدانیم معمار این تفکر، شهید احمد زارعی بوده است.

علیرضا قزوه، مدیر مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری، گفت: اگر امروز ادبیات دفاع مقدس اینطور بالنده شده، باید بدانیم معمار این تفکر، شهید احمد زارعی بوده است.

شب گذشته (پنجشنبه ۲۴ دی ماه) کنگره تخصصی شعر و ادبیات کنگره سراسری ۲۰۰۰ شهید هنرمند به نام «ترنم پرواز» در سالن سوره حوزه هنری برگزار شد. این مراسم به پاسداشت هنرمندان شهید شعر و ادب؛ احمد زارعی، علیرضا شاهی، حسن جعفربیگلو، مجید حداد عادل، احمدرضا احدی و یوسف ملک شامران و همچنین تقدیر از هنرمندان فعال در عرصه ایثار و شهادت؛ استاد حمید سبزواری، مرتضی امیری اسفندقه، هادی خورشاهیان و حمیدرضا حامدی و همچنین روانشادان نصرالله مردانی، ابوالفضل سپهر، قاسم سرویها و حبیب الله معلمی اختصاص داشت.

علیرضا قزوه، دبیر کنگره تخصصی شعر و ادبیات کنگره سراسری ۲۰۰۰ شهید هنرمند در این مراسم اظهار کرد: از من سوال شد که چه تعداد هنرمند شهید داریم، پاسخ دادم به تعداد شهدا. اگر به این گفتار عمیق حضرت امام(ره) دقت کنیم که شهادت هنر مردان خداست و بدانیم که هنر آنها گذشت از خویش است، میفهمیم که همه آنها هنرمند هستند. گذشتن از خویش و به مقام والای شهادت رسیدن، هنر اصلی است و هنرهای دیگر عرضی محسوب می‌شود.

وی با اشاره به این که در باغ شهادت بسته نیست، افزود: امروز نیز یکی از شهیدان مدافع حرم را آوردند و با این که در بدنش ترکشهای زیادی بود و بالای شصت سال سن داشت، به سمت شهادت شتافت.

مدیر مرکز آفرینشهای ادبی حوزه هنری درباره شهید احمد زارعی نیز اظهار کرد: اولین کنگره شعرهای جنگ را شهید احمد زارعی برگزار کرد او به حضور شاعران بسنده نمیکرد بلکه میگ‌فت استادان بزرگ دانشگاه هم باید در چنین مراسمی حاضر باشند و لازم است که دانشگاه از ادبیات دفاع مقدس حمایت کند. اگر امروز ادبیات دفاع مقدس اینطور بالنده شده و در دانشگاه نیز رساله‌های زیادی درباره شعر انقلاب و ادبیات دفاع مقدس می‌نویسند، معمار این تفکر احمد زارعی بود.

قزوه با تاکید بر این که خاطرات زیادی از شهید زارعی دارد، گفت: من دانش آموز دبیرستانی بودم که شعرهایم را برای مجله می‌فرستادم و بعد فهمیدم کسی که شعرهای من را چاپ می‌کند، احمد زارعی است.

وی در پایان سخنانش تاکید کرد: امروز یک مکتب ادبی داریم و به آن می بالیم که آن را مدیون امثال احمد زارعی، استاد سبزواری، قاسم سروی و دیگرانی هستیم که در این کنگره از آنها تجلیل می‌شود و خوشبختانه این کنگره، ادامه دارد و سال‌های بعد هم از چنین شهدایی سخن خواهیم گفت.

گفتنی است پس از صحبت‌های علیرضا قزوه، با حضور وی و همچنین مجتبی رحماندوست، از خانواده شهید احمد زارعی تقدیر به عمل آمد.

نظرات

معرفی سوژه
همکاری با ما
ثبت نام در دوره