×
اطلاعات شما


اطلاعات سوژه / افراد

×

×

تاریخ انتشار: ۱۴ آبان ۱۳۹۴

ضرورتِ ثبت تاریخ شفاهیِ فاجعه منا

امام خمینی (ره): اگر هزاران مبلغ و روحانى را به اقطار عالم می‌فرستادیم تا مرز واقعى بین اسلام راستین و اسلام آمریکایی و فرق بین حکومت عدل و حکومت سرسپردگان مدعى حمایت از اسلام را مشخص کنیم، به صورتى چنین زیبا نمی‌توانستیم و اگر می‌خواستیم پرده از چهره کریه دست‌نشاندگان آمریکا برداریم و ثابت کنیم که فرقى بین محمدرضاخان و صدام آمریکایى و سران حکومت مرتجع عربستان در اسلام زدایی و مخالفتشان با قرآن نیست و همه نوکر امریکا هستند و مأمور خراب کردن مسجد و محراب و مسئول خاموش نمودن شعله فریاد حق‌طلبانه ملت‌ها، باز به این زیبایى میسر نمی‌گردید

جدال حق و باطل رنگ و بوی دیگری گرفت. دشمنی‌ها علیه ایران با کلمه‌ی اسلام شروع و ستمگران با چهره‌ی مسلمان ظاهر شدند. کشورهای متخاصم با پرچم‌های محمد رسول‌الله شروع به ستمگری کردند. مراسم حج سال 1366 بود که پروژه‌ی جنایت‌های اسلام آمریکایی کلید خورد. حجاج ایرانی با توجه به پیام تاریخی حضرت امام (ره) در مراسم عظیم برائت از مشرکین با سردادن شعارهای مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسراییل انزجار خود را نسبت به مستکبرین عالم اعلام کردند و دیگر کشورها را نیز با خود همراه کردند تا صدای پابرهنگان عالم را به گوش شیاطین برسانند که متأسفانه سینه‌ی مالامال از کینه­ی آن‌ها، این حرکت بزرگ را تاب نیاورد و حجاج، گرفتار شعله‌های خشم خصم شدند و در این فاجعه‌ 300 ایرانی و 200 نفر غیر ایرانی کشته شدند. جنایتی که در نهم مرداد سال 1366 رخ داد لکه‌ای تیره بر چهره‌ی به‌ظاهر سفید خادمین شریفین انداخت تا به عالمیان بفهمانند که سلاحی جز کشتن برای ساکت کردن مستضعفینی که دردِ ضد استکباری دارند در دست ندارند همچنین این فاجعه آتشی در دل ملت به وجود آورد که سال‌های سال شعله‌های آن رو به خاموشی نمی‌رود و همان‌طور که در پیام امام آمده است می‌فرمایند: اگر از صدام بگذریم، اگر مسئله قدس را فراموش کنیم، اگر از جنایت‌های امریکا بگذریم از آل سعود نخواهیم گذشت. ان‌شاءالله اندوه دلمان را در وقت مناسب با انتقام از امریکا و آل سعود برطرف خواهیم کرد و داغ و حسرت حلاوت این جنایت بزرگ را بر دلشان خواهیم گذاشت و با برپایی جشن پیروزی حق بر جنود کفر و نفاق و آزادی کعبه از دست نااهلان و نامحرمان به مسجدالحرام وارد خواهیم شد؛ اما درکنار تبری‌ای که جریان اسلام راستین در مقابله‌ی ظلم‌هایی که سعودی‌ها انجام دادن یک سری مغفولاتی نیز واقع شده است. مهم‌ترین چیزی که مورد غفلت واقع شده است ثبت و ضبط از مشاهدات حادثه دیدگان فاجعه حج 66 است که به عنوان مثال یکی از شاهدان عینی درباره ی آن حادثه می­گفت: جمعیت فشرده می شد و خودم در بین جمعیت در کنار دیوار قرار گرفتم و امکان نجات به آسانی برایم مقدور نبود تا شاهد پرتاب سنگ و چوب و سطل های زباله از ساختمان مقابل خودم بودم که بر سر زائران اصابت می کرد. سرانجام بعد از حدود چهل دقیقه با تلاش زیاد و در حالی که ساعت و عینک و عمامه و کفش خود را از دست داده و سخت بی حال و تشنه بودم نجات پیدا کردم. موقعی بود که تیراندازی هم شروع شده بود که در چندین قدمی من برادر روحانی حجه السلام حاج سید حسین نقیبی مسئول روابط عمومی دبیر خانه ائمه جماعت استان خراسان با تیر مستقیم دشمن که به قلب اصابت کرده بود به شهادت رسید. بیست‌وهشت سال از این فاجعه می‌گذرد ولی درباره‌ی این موضوع هیچ کار تاریخی‌ای که از زبان شاهدان عینی ثبت ‌شده باشد وجود ندارد و روزبه‌روز این ظرفیت دارد از بین می‌رود و معلوم نیست روایت کنندگان این حادثه تا چه زمانی عمر کنند و سال‌به‌سال آن‌ها مانند برگی از یک کتاب ارزشمند دارند از دست می‌روند.

در عین حال باز بی‌کفایتی و سوء مدیریت سعودی‌ها در برگزاری مراسم حج امسال فاجعه آفرید و منجر به کشته شدن دست‌کم 7 هزار نفر از حجاج بیت‌الله­الحرام شد که ازاین‌بین پانصد نفر از حجاج، ایرانی بودند. حادثه‌ای که پس از سقوط جرثقیل، پنکه سقفی و همچنین آتش‌سوزی در هتل به مرگبارترین واقعه‌ی امسال مکه تبدیل شد؛ اما موضع مقامات سعودی در برابر این عمل بسیار وقیحانه بود و بی‌نظمی حجاج آفریقایی را دلیل اصلی این فاجعه عنوان کردند. دولت سعودی برای افشا نشدن اصل ماجرا و همچنان پنهان کردن جنایت‌های پی‌درپی که در این حادثه رخ‌داده است؛ ملک سلمان پادشاه سعودی را به این عمل واداشت که دستور جمع‌آوری دوربین‌های فیلم‌برداری و عکس‌برداری را بدهد تا سندی از این جنایت‌ها به‌جایی درز نکند.

بعد از بازگرداندن اجساد و شناسایی مفقودین همان‌طور که رهبر معظم انقلاب فرمودند مهم­ترین کاری که باید انجام می‌گرفت ایجاد کمیته‌ی حقیقت‌یاب بود تا بتوان علت اصلی حادثه را پیدا کرد. پس از اسناد تصویری که سعودی‌ها جلوی پخش آن‌ها را گرفتند مهم‌ترین عاملی که می‌توان به‌وسیله‌ی آن به حقیقت ماجرا رسید استفاده از روایت‌هایی است که شاهدان عینی بیان می­کنند طبیعتاً برای رسیدن به حقیقت باید از واقعیت‌هایی که بازماندگان حادثه نقل می‌کنند استفاده کرد اما برای رسیدن به واقعیت باید تلاشی صورت بگیرد تا مشاهداتی که حادثه دیدگان نقل می­کنند را جمع‌آوری و ثبت نمود تا با استفاده از روایت‌های گوناگونی که افراد از دیدگاه خودشان به آن می‌پردازند به حقیقت رسید. روایت یکی از حادثه دیدگان که جان سالم به دربرده بود می‌گفت:  حال و هوای خیابان 204 قبل از وقوع حادثه عجیب‌وغریب بود پلیس سعودی جمعیت را به سمت مخالف خیابان 204 هل می‌داد. سعودی‌ها از حجاج بی‌رمق فقط فیلم‌برداری کردند و هیچ کمکی نکردند بسیاری از حجاج از تشنگی و عطش جان دادند. سعودی‌ها از آب هم مضایقه کردند سعودی‌ها اجازه عکس‌برداری از جنازه‌ها را نمی‌دادند مأموران سعودی بالای سر جنازه‌ها، شوخی می‌کردند و سیگار می‌کشیدند یکی از سایت‌های وابسته به آرشیو ملی آمریکا به نام استوری کورپس مهم­ترین مأموریت خود را جمع‌آوری و ثبت خاطرات شاهدین حادثه‌ی کذایی 11 سپتامبر می‌داند که هدف کار خود را مصاحبه با تک‌تک اعضای این حادثه می‌دانند تا ضمن ثبت تاریخی، همواره این اتفاق را زنده نگه‌دارند. در این حادثه همان‌طور که «رهبر معظم انقلاب فرمودند: این مسئله نباید به سکوت و فراموشی بگذرد و باید تا سال‌ها در مجامع جهانی مطرح شود و نقطه‌ی آماج این حرکت نیز باید دولت‌های غربی و سازمان‌های مدعی حقوق بشر باشند.» مهم‌ترین و اولین دلیلی که دغدغه مندان دردِ مردم را به ثبت روایت‌های حادثه‌ی مرگبار منا وا می‌دارد، زنده نگه‌داشتن یاد این عزیزان و همچنین فراموش نکردن جنایت‌های سگ خبیث امریکا، سعودی‌ها است تا مانند فجایع قبل آل سعود به دست فراموشی سپرده نشود تا همان‌طور که رهبری معظم انقلاب فرموند تا سال‌های سال این جنایت باید در مجامع بین‌الملل مطرح شود و انگشت اشاره نیز باید به سمت مستکبرین جهان و در رأس آن‌ها آمریکا باشد تا ظلم‌های مدعیان دروغین حقوق بشر همیشه به یاد ملت‌ها و دولت‌ها بمانند و درنتیجه روزبه‌روز حقایق جبهه‌ی حق که در رأس آن مبارزه با ظلم و استکبار است برای جهانیان روشن شود ان شاالله.

 

نظرات

معرفی سوژه
همکاری با ما
ثبت نام در دوره