×
اطلاعات شما


اطلاعات سوژه / افراد

×

×

تاریخ انتشار: ۲۷ خرداد ۱۳۹۳

تاریخ شما

هرکه دارد هوس کرببلا بسم الله

محمدتقي بهنام،كارشناس مذهبي،فرهنگي و اهل قلم است. اوتابلوی ایستگاه صلواتی مسجد قائم را طراحی کرده است. این تابلو هنوز هم به روی دیوار شبستان مسجد قرار دارد.

اشاره:

محمدتقي بهنام،كارشناس مذهبي،فرهنگي و اهل قلم است.اوتابلوی ایستگاه صلواتی مسجد قائم را طراحی کرده است. این تابلو هنوزهم به روی دیوار شبستان مسجد قرار دارد.

  • یكي از فاميل‌هاي ما یعنی خاله بزرگوارو متدينه‌ام و همسر بزرگوارشان جناب حاج آقاي معماري كه از انسانهاي باشخصيت، مؤمن، متدين و انقلابي بودند و من بخشي از يافته‌ها و آموزه‌هاي ديني و تربيتي خود را مديون اين دو بزرگوار هستم، در خرم‌آباد ساکن بودند. از سالهای قبل از انقلاب، عموماً با خرم‌آباد ارتباط خانوادگي داشتيم و علاقه خاصي هم به خرم‌آباد وجماعت لر داشتم ولي بعد از انقلاب و در دوران دفاع مقدس اين ارتباط بيشتر شد تا جايي كه هر موقع به مناطق جنگي اعزام مي‌شدیم يا به هنگام برگشت، چندروزي ميهمان خرم‌آبادي‌هاي خونگرم و ميهمان نوازبوديم. به همین علت اين ارتباط بصورت تنگا تنگ بود و در این رفت و آمدهاو در زمان اقامتم در خرم‌آباد، غالباً با نمازگزاران وشايستگان مسجد قائم مرتبط شده بودم.
  • در حديث داريم كه مَثَل مؤمن در مسجد، مِثلماهي در آب است. لذا عموم مساجد، اماكن معنوي وارتباط با خدا هستند، ولي بعضي از مساجد از جايگاهويژه‌اي برخوردارند؛ مثل مسجد قائم. این مسجد در زمان دفاع مقدس بعنوان یك مركز پشتيباني كننده از رزمندگان و یكي از انگشت شمار ايستگاه‌هاي صلواتي، هر وارد شونده‌اي را تحت تأثير فضاي معنوي، ايثار، شهادت و شهامت قرار مي‌داد.در مدتي كه توفيق حضور در جمع عزيزان مسجد قائم و ايستگاه صلواتي داشتيم، آنچنان با نشاط معنوي فعال بودند كه اشخاصی مثل بنده حقير در مقابل شان احساس شرمساري داشتيم، اما گاهي اجازه خدمت به ما هم مي‌دادند.

نظر به اينكه خرم‌آباد در مسير ورود به مناطق جنوب بود در خروجي شهر تابلوئي مبني برفاصله تا كربلا نصب شده بود. در واقع خرم آباد در مسيرجاده كربلا بود و ديدن تابلوها و نوشته‌ها همه راترغيب و تشويق به حضور در عرصه‌هاي دفاع مقدس می‌کرد. لذا به فكر ساخت یک تابلو (با حداقل امكانات) شديم كه ديدن آن يادو نام حضرت اباعبدا… الحسين (عليه‌السلام) و اصحاب و ياران باوفايش و كربلا، به عنوان ميعادگاه عشاق راتداعي بكند. به همين منظور در چند روزي كه درآنجا ميهمان بودم اين تابلو ساخته شد و بعد از نصب، در آن زمان فوق العاده مؤثر واقع شد و قلب و روح هربيننده‌اي با ديدن اين جمله «هركه دارد هوس كرب و بلا بسم الله» متأثر مي‌شد. اين نبوده و نيست مگرآنكه نام حسين در قلوب مؤمنين حرارت و آتشی برپانموده كه تا ابد زنده و پايدار است. هزينه ساخت تابلورا جناب حاج آقاي معماري متقبل شدند و در منزلايشان ساخته شد؛ شايد در سالهاي 64 یا 65.

DSC_0285

 

مسجد قائم شهرستان خرم آبادDSC_0070

نظرات

معرفی سوژه
همکاری با ما
ثبت نام در دوره