×
اطلاعات شما


اطلاعات سوژه / افراد

×

×

تاریخ انتشار: ۲۹ مهر ۱۳۹۳

گفت و گو با حبیب اله صادقی نقاش و استاد دانشگاه

عظیم ترین لحظه های تاریخ ایران را حس کردم

در کارهای تبلیغاتی دوران جنگ با سپاه و حوزه هنری فعالیت و همکاری داشتم، هر روز شرایط به گونه ای بود که یک پوستر یا کاریکاتور خلق می کردیم، در واقع ستاد مرکزی ما خانه و آتلیه مان بود. عمده آثاری که خلق کردم در این احوالات بود. زمانی که در جبهه بودم نیز پرتره بچه های بسیج را کار کردیم. فضای مناطق جنگی فضای بیداری عاطفی در بر داشت و عمده کاری که خلق کردم در روزنامه بود.

از آنجایی که بیشتر آثار شما در حوزه آثار انقلاب و دفاع مقدس جای گرفته است، درباره چگونگی ورودتان به این حوزه بفرمایید؟
در زمینه هنر انقلاب اسلامی پیشگام بودم و نقاشی انقلاب را از سال 55 که هنرجوی دانشگاه بودم در دستور کارم داشتم. بعد از انقلاب نیز به همین شکل ادامه دادم و بعد هم که جنگ و دفاع مقدس شروع شد از کسانی بودم که در بخش نقاشی، گرافیک و کاریکاتور حضورم را در این فضای فرهنگی رقم زدم. در روزنامه اطلاعات از
شروع حمله عراق به ایران تا پایان روزهای جنگ هر روز بخشی را در آن بر عهده داشتم و به نوعی سنگر و جبهه من فعالیت در این عرصه بود.

عمده فعالیت شما در آن زمان به چه نحو بود؟
در کارهای تبلیغاتی دوران جنگ با سپاه و حوزه هنری فعالیت و همکاری داشتم، هر روز شرایط به گونه ای بود که یک پوستر یا کاریکاتور خلق می کردیم، در واقع ستاد مرکزی ما خانه و آتلیه مان بود. عمده آثاری که خلق کردم در این احوالات بود. زمانی که در جبهه بودم نیز پرتره بچه های بسیج را کار کردیم. فضای مناطق جنگی فضای بیداری عاطفی در بر داشت و عمده کاری که خلق کردم در روزنامه بود. ارجاع آن فضا به علاقه مندان حوزه دفاع مقدس حاصل نقاشی هایی بود که در این زمینه خلق کردم. بر خلاف جریانی که در مواضع مختلف اتفاق می افتاد ما شکل های آرمانی و فرهنگ کربلا و عاشورا را در زمان جنگ یا دفاع یکی کردیم.

در کدام مناطق جنگی بیشترین حضور را داشتید؟
خرمشهر، شلمچه، کردستان عراق و بسیاری از مناطق دیگر بودم و به همراه بچه ها ثبت وقایع (عکاسی و طراحی، گرافیک )کردیم و … اما حضور نظامی نداشتم من یک راوی و تصویرگر بودم و لازم بود جبهه تلاش و فداکاری و جبهه دشمن و رذالت ها را ببینم و به ثبت برسانم.
در مناطق جنگی و شیمیایی بچه ها با دست خالی و غیرت بزرگشان در مقابل این ارتش ایستادند، جزو افتخارات زندگیم است که توانستم با نگاه صادقانه و عاشقانه این بزرگی را نشان دهم من به عنوان چشم بینا دو لشکر را دیدم و امیدوارم صادقانه نقش کرده باشم. در آن زمان نسل جوانی را مملو از مرام، پهلوانی و غیرت دیدم و اگر ضعف و کاستی در امر روایت این خصوصیات بوده امیدوارم خداوند بر من ببخشاید ،خوشحالم شاهد این نسل پهلوان و غیرتمند بودم که برای تاریخ ایران سلحشوری را رقم زدند.

و این روایت را به چه شکل در آثارتان به نمایش گذاشتید؟
نمایش اندیشه عرفانی و قرآنی یاران انقلاب بیشتری دغدغه من بود و اکثر تابلوهای من نیز در همین ارتباط است. من بچه هایی را دیدم که با دست خالی در مقابل دشمن جنگیدند البته تاریخ این دوران به پایان رسید و عمر هم نسلان من نیز به پایان می رسد، اما ما روایت کنندگان این شمع فروزان، باید به وجدانمان مراجعه و به تاریخ این سلحشوری ها اعلام کنیم و مثل یک پژوهشگر و تاریخ نگار به ایران و جهان و نسل بعدی مظلومیت این بچه ها را نشان دهیم. سعی کردم این زوایه عرفانی از دفاع مقدس در بخش نقاشی به نمایش درآید. از مضامین اشعار عرفانی و پیام های قرآنی و فرهنگ شهادت بیشترین بهره را بردم و اکثر آثارم با عناوینی عرفانی، ایثار، شهادت و حس عاشقانه یاران انقلاب به معرفت و وجدان پاک همراه هستند.

چه عاملی سبب شد تا شما حضور در جبهه و جنگ را تجربه کنید و این حضور چقدر به شما در ارائه آثارتان کمک کرد؟
در مکاتب دنیا تلخی ها و زشتی ها ثبت شده و روایت شده است باید سعی می کردم درست رفتار کنم نمی توانستم مثل اکسپرسیونیست ها یا ممالک بلوک شرق نشان دهم که سربازانشان را با روایت زمینی نشان می دادند دلیل حضورم و ارتباط عاطفی ام با بچه ها در دوران دفاع مقدس همین بود. باید این منظر روحانی را به نمایش می گذاشتم و در لطیف ترین حالت، این رزمنده و عارف جنگجو را به مخاطب نشان می دادم ،تجربه و تکنیک نقاشی دفاع مقدس در دنیا در این نگاه شاعرانه است و بخش عارفانه بیشترین وجهی بود که من را به سخن واداشت. آنجا که از بچه ها روایت کردم. بخش عاشقانه را بدون اسلحه و دستاویز نظامی به تصویر کشیدم.

مهم ترین عاملی که باعث شد شما نقاشی انقلاب و جنگ را ادامه دهید چه بود؟
نگاه عاشقانه امام، شهدا و مردم، رابطه مستقیم امام با مردمی که حرف های امام را عاشقانه پذیرفتند و نقشی که او در انقلاب و دفاع مقدس داشت ستودنی است و عمیق ترین و بزرگترین معنایی که شاهد بودم رابطه شاعرانه عرفانی امام با ارزش های انقلاب و نسلی بود که احیا شد و عظیم ترین لحظه های تاریخی که از نزدیک شاهدش بودم را رقم زد.

منبع : روزنامه فرهنگ و هنر صبا 

نظرات

معرفی سوژه
همکاری با ما
ثبت نام در دوره