×
اطلاعات شما


اطلاعات سوژه / افراد

×

×

تاریخ انتشار: ۰۷ بهمن ۱۳۹۴

دهمین نشست تخصصی تاریخ شفاهی انقلاب اسلامی 57-1342 برگزار شد

تاریخ شفاهی مردم نگارانه مغفول مانده است+چکیده مقاله

مرتضی قاضی ارائه دهنده مقاله "جمهوری تاریخ نگاری انقلاب" در نگاهی به رویکردها و روشهای تاریخ نگاری مردمی انقلاب اسلامی بابیان این مطلب افزود: تاریخ نگاری از گستره غیر قابل احصای فعالیتها و خلاقیتهای مردمی عملا از عهده یک یا چند نهاد پژوهشی خارج است و ضرورت دارد فرآیند تاریخ نگاری نیز با روش مشخص بر عهده مردم گذاشته شود. وی در در دهمین نشست تاریخ شفاهی ایران با موضوع انقلاب اسلامی سخن می گفت،

 تاریخ شفاهی جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی آن هم از منظر مغفول مانده مردمی که خود با پیروی از امامشان سازنده انقلاب بودند با وجود تلاشهای بسیار تا امروز مورد اعتنا نبوده است.

 به گزارش روابط عمومی و اطلاع رسانی موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران، مرتضی قاضی ارائه دهنده مقاله “جمهوری تاریخ نگاری انقلاب” در نگاهی به رویکردها و روشهای تاریخ نگاری مردمی انقلاب اسلامی بابیان این مطلب افزود: تاریخ نگاری از گستره غیر قابل احصای فعالیتها و خلاقیتهای مردمی عملا از عهده یک یا چند نهاد پژوهشی خارج است و ضرورت دارد فرآیند تاریخ نگاری نیز با روش مشخص بر عهده مردم گذاشته شود. وی در در دهمین نشست تاریخ شفاهی ایران با موضوع انقلاب اسلامی سخن می گفت، خاطر نشان کرد: از این منظر جمهوریت انقلاب نه صرفا سیاسی بلکه ساختار رفتاری نظام اسلامی تلقی شده که لازم است از طریق تاریخ شفاهی مردم انگارانه بازیابی و احیا شود. 

 

چکیده مقاله:

جمهوری تاریخ‌نگاری انقلاب

دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامي

مرتضی قاضی

محسن صفایی

 

تاریخ شفاهی جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی، آن هم از منظر مغفول مانده مردمی که خود با پیروی از امامشان، سازنده انقلاب بوده‌اند، با وجود تلاشهای بسیار در زمینه تاریخ نگاری انقلاب، متأسفانه تا امروز مورد اعتنا نبوده است. به ویژه آنکه تاریخ‌نگاری از گستره غیر قابل احصای فعالیت‌ها و خلاقیت‌های مردمی، عملاً از عهده یک یا چند نهاد پژوهشی خارج است و ضرورت دارد فرآیند تاریخ‌نگاری نیز – با روش مشخص – بر عهده مردم نهاده شود. جمهوریت انقلاب، از این منظر نه صرفاً یک عنوان سیاسی بلکه ساختار رفتاری نظام اسلامی تلقی شده است که لازم است امروز از طریق تاریخ شفاهیِ مردم‌نگارانه، بازیابی و احیا شود.

نظرات

معرفی سوژه
همکاری با ما
ثبت نام در دوره