×
اطلاعات شما


اطلاعات سوژه / افراد

×

×

تاریخ انتشار: ۰۷ مهر ۱۳۹۳

تاریخ شفاهی/موسیقی انقلاب

سید حمید شاهنگیان

به جرات می توان حمید شاهنگیان را از شاخص ترین ، مهم ترین و پیشروترین آهنگسازانی دانست که در تولید نخستین و البته شاخص ترین سرودهای انقلابی فعالیت مشهود و تاثیرگذاری داشته است.

سیدحمید شاهنگیان متولد سال ۱۳۲۵ در تهران می باشد. وی فارغ التحصیل رشته مدیریت در مقطع کارشناسی ارشد از کشور آمریکاست. او پس از فراغت از تحصیل از سال ۱۳۵۶ به فعالیت های موسیقی بر علیه رژیم پهلوی روی آورد. شاهنگیان را می توان نخستین آهنگساز و در برخی موارد شاعری دانست که به صورت کاملا مخفیانه و زیرزمینی به تولید سرودهای انقلابی پرداخت.
از جمله آثاری که توسط شاهنگیان در ماه های منتهی به پیروزی انقلاب اسلامی تهیه و تولید شد می توان به این سرودهای خاطره انگیز انقلابی اشاره کرد: ۱۷ شهریور ، ۱۳ آبان ، زندانی ، سرباز ، خمینی ای امام ، برخیزید ای شهیدان راه خدا و ای مجاهد.
شاهنگیان طی سه دهه اخیر در واحد موسیقی سازمان صدا و سیما نیز در مقام ملودی ساز با جمعی از خواننده های مشهور کشور در خلق قطعاتی با مضامین انقلابی و مذهبی به همکاری پرداخته است.
به جرات می توان حمید شاهنگیان را از شاخص ترین ، مهم ترین و پیشروترین آهنگسازانی دانست که در تولید نخستین و البته شاخص ترین سرودهای انقلابی فعالیت مشهود و تاثیرگذاری داشته است.تاریخ شفاهی ایشان در واحد تاریخ شفاهی دفتر مطالعات فرهنگی تهران جمع آوری شده است و در مرحله تدوین قرار دارد.

نظرات

معرفی سوژه
همکاری با ما
ثبت نام در دوره